Haber

Diyarbakır’da deprem dördüncü gününde: Ses yok umut var

halef batmaz

DİYARBAKIR– Diyarbakır’da 6 enkazda AFAD, UMKE, 112 Acil sağlık görevlileri, polis, jandarma ve itfaiye ekiplerinin arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

11 bin 906 işçinin çalıştığı kentte 6 enkazdan en az 192 ceset çıkarılırken, 130 kişi de yaralı olarak kurtarıldı.

Arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü Sözel Apartmanı’nda teyzesi, amcası ve yeğenlerinin kurtarılmasını bekleyen Muhittin Ayhan, çalışmaların yavaş ilerlemesinden şikayetçi. Enkazda çalışan insan sayısının az olduğunu ifade eden Ayhan, “Deprem bölgesiyiz, önceden hazırlıklı olmamız gerekiyordu. Gençlerimiz katılmak istiyor. İnsan gücüne ihtiyacımız var, izin versinler. Bizi yönlendirecek bir yetkili versinler de çalışalım” diyor.

Sözel Apartmanı’nın üstteki 3 katı kovayla yıkıldı. Enkazda bulunanların bu yıkımdan etkileneceği yönündeki yansımalara da yanıt veren AFAD yetkilisi, “Üst katlarda kimse kalmadı. Hızlanabilmemiz için bu katları yok etmemiz gerekiyor. Bu yıkım aşağıdakileri etkilemez. Bina üstten ve alttan kaymıştır. Odadan iniyoruz, alt katta bir oda olmalı ama tuvalete gidiyoruz. 5-6 noktadan kare şeklinde bir kuyu kazdık ve aşağı indik. Ses alamıyoruz. Cihazlarla, köpeklerle arama yapıyoruz ama ses yok. Sivil halk bekleyecek, zarar görecek biri varsa o da biziz” dedi.

Yetkililerin ‘ses yok’ demesine rağmen ümidini kesmeyen aileler, Sözel Apartmanı’ndan güzel bir haber bekliyor.

Kentte bir diğer yıkım noktası da Diyar Galeria Alışveriş Merkezi oldu. Özel harekât polislerinin enkaz çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürdüğü alana turkuaz basın kartı olmayan gazetecilerin girmesine izin verilmiyor.

Diyarbakırlılar depremin ilk gününden bu yana şehrin çeşitli yerlerinde, kültür sanat merkezlerinde, spor komplekslerinde ve düğün salonlarında kurulan AFAD ve Kızılay çadırlarında kalıyor. Çadırlarda kalan vatandaşlar, temel ihtiyaçlarının karşılanmadığını ve kendilerine ısıtıcı verilmediğini belirtti. Çadırlarda kalanlar yaktıkları kartonlarla ısınmaya çalışıyor.

Çadır alanlarındaki ısınma ve temel ihtiyaçların yetersizliğine yağışların da etkisiyle çamur sorunu eklendi. Büyükler için işkenceye dönüşen çamur, çocuklar için oyun bahçesi oldu.

Diyarbakır halkı enkaz altında kalanları umutla beklerken bir yandan da cenazeleri toprağa vermeye başladı. Yeniköy mezarlığında gün boyu kepçeler çalışıldı, ağıtlar yakıldı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu