Haber

1. Gelecek Okuryazarlığı ve Stratejik Öngörü konferansı KBU’da düzenlendi

1. Gelecek Okuryazarlığı ve Stratejik Öngörü konferansı KBU’da düzenlendi

KARABÜK – Öngörü çalışmaları, gelecek okuryazarlığı, stratejik öngörü, 21. yüzyıl becerileri ve istihdamın geleceğini konu alan 1. Gelecek Okuryazarlığı ve Stratejik Öngörü konferansı UNESCO kürsüsü çerçevesinde Karabük Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.

15 Temmuz Şehitler Konferans Salonu’nda gerçekleşen konferans, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Karabük Valisi Fuat Gürel,

Geleceği okuyarak hedef koyabilmenin her ülke için değerli olduğunu belirten Karabük Valisi Fuat Gürel, “Son dönemde Cumhurbaşkanımız Türkiye’nin Yüzyılı diye bir hedef koydu. Bu aslında geçmişte doldurulması gereken çok önemli bir çabadır. Geleceğin teminatı olan çocuklarımız ve gençlerimiz için hedef değil hedeftir” dedi.

İnsanlık tarihinde geleceğe dair insanların her zaman merak edildiğini dile getiren Orta Parlamento Türkiye Küme Lideri ve Milletvekili Dr. Bir milletvekili olarak ülkemizin geleceği hakkında karar verme sorumluluğuna sahip olan kişi, bu tatbikat benim için çok önemliydi.İnsanlığın son insan modeli miyiz?Dijitalleşme mi yoksa ne olacak?Önemli sorular ekonomi ile ilgili. , ulus devletler, sağlık, çevre ve iş dünyası gibi hayatımızı her yönüyle etkiliyorlar.

KBÜ Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, dünya akademileri arasında yer almak için her zaman rekabet halinde olduklarını belirtti.

Geleceğin inşasının bilimsel interaktif toplantılarla mümkün olduğuna dikkati çeken Polat, UNESCO’nun 30 yıldır farklı alanlarda kürsüler kurduğunu söyledi. Geleceğin okuryazarlığı stratejik öngörü kürsüsünü Türkiye’de ilk ve tek olarak kurmanın haklı gururunu yaşıyorum. KBU olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılında geleceğin dünyasında yer almaya hazırız.

Karabük Valisi Fuat Gürel, Orta Parlamento Türkiye Küme Lideri ve Yardımcısı Dr. Ravza Kavakçı, Yükseköğretim Kalite Kurulu Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar, KBU Rektörü Prof.Dr. UNESCO Geleceğin Okuryazarlığı eski Lideri Refik Polat, Dr. Riel Miller, UNESCO Başkanı Prof. Dr. Elif Çepni ve akademisyenler katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu